Data publikacji ogłoszenia: 7.05.2025 r.
Happy Frog Michał Raczyński zaprasza seniorów z powiatu nakielskiego do udziału w projekcie objętym grantem pt. Aktywne Brzózki, w ramach którego utworzony zostanie klub seniora dla osób 60+.
Klub seniora to przestrzeń tworzona z myślą o osobach starszych, w której jest miejsce na wymianę doświadczeń, aktywne spędzanie czasu wolnego, a także rozwój kulturalny bądź fizyczny seniorów.
Kto może zostać uczestnikiem projektu?
Osoby starsze, będące mieszkańcami obszaru objętego LSR, tj. powiatu nakielskiego (gminy: Kcynia, Mrocza, Nakło nad Notecią, Sadki, Szubin).
Za osobę starszą należy rozumieć osobę, która ukończyła 60. rok życia.
Ze wsparcia w klubie seniora wyłączone są osoby będące uczestnikami dziennych domów pomocy i innych ośrodków wsparcia dziennego przewidzianych w ustawie o pomocy społecznej.
Do kiedy trwa rekrutacja uczestników?
Chęć udziału w projekcie, za pomocą „Formularza rekrutacji uczestników”, należy zgłosić do dnia 14.05.2025 włącznie. Wypełniony i podpisany Formularz wraz z wymaganymi załącznikami należy dostarczyć do Happy Frog Michał Raczyński na adres biura projektu Świetlica Wiejska w Turze, ul. Brzozowa 2, 89-200 Szubin:
- osobiście lub
- za pomocą operatora pocztowego.
O zachowaniu terminu decyduje data wpływu dokumentów do biura Happy Frog Michał Raczyński.
„Formularz rekrutacji uczestników” można pobrać:
- w wersji elektronicznej z niniejszego artykułu (pliki do pobrania u dołu strony) lub
- w wersji papierowej w biurze projektu.
Kryteria udziału w projekcie:
a. Kryteria dostępowe:
• Kryterium 1, tj. wszyscy mieszkańcy (osoby starsze) obszaru objętego lokalną strategią rozwoju – oświadczenie uczestnika projektu (wiek uczestnika jest określany na podstawie daty urodzenia w momencie przystępowania do projektu – w tym celu uczestnik projektu powinien okazać grantobiorcy dokument tożsamości);
• Kryterium 2, tj. zamieszkiwanie na obszarze LSR – weryfikowane na podstawie wystawionych na uczestnika i jego adres zamieszkania dokumentów zobowiązaniowych np. kserokopie decyzji w sprawie wymiaru podatku od nieruchomości, kopie rachunków lub faktur za media, ścieki, odpady komunalne lub inne równoważne dokumenty, np. umowa najmu, karta pobytu. W uzasadnionych przypadkach, za zgodą IZ – oświadczenie.
UWAGA: Jedna osoba może być uczestnikiem tylko jednego projektu objętego grantem w ramach projektu grantowego nr FEKP.07.04-IZ.00-0005/24 pt. „Srebrna Dolina Noteci” realizującego Lokalną Strategię Rozwoju dla obszaru powiatu nakielskiego na lata 2023-2029 „Człowiek siłą Doliny Noteci”. W sytuacji stwierdzenia przez LGD, że osoba uczestniczyła/uczestniczy w innym projekcie objętym grantem ze środków LSR, uczestnik taki uznany zostanie jako niekwalifikowalny.
O przyjęciu do projektu będzie decydowało spełnienie przez uczestnika kryteriów dostępowych, liczba uzyskanych punktów w ramach kryteriów punktowych, a w sytuacji równej liczby punktów: kolejność zgłoszeń.
Planowana liczba uczestników projektu: 13
Oferowane w ramach projektu formy wsparcia:
zajęcia: ogólnorozwojowe, nordic walkig, na basenie, wyjazdy do Więcborka, Rościmina i Grudziądza,
• warsztaty twórcze i warsztaty kulinarne,
• wyjazdy do kina, teatru i na kabaret,
• wyjazdy promujące tożsamość lokalną,
• spotkania z psychologiem,
• spotkania z lokalną społecznością,
• spotkania dotyczące bezpieczeństwa seniorów.
Na zajęciach cyklicznych wymagana jest frekwencja na poziomie 70% (do frekwencji wlicza się udokumentowaną nieobecność z powodu choroby uczestnika).
Korzyści z udziału w projekcie:
Udział w projekcie służyć będzie poprawie aktywności fizycznej oraz poprawie motoryki małej seniorów. Dodatkowo przyczyni się do kształtowania wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór różnych form sztuki. Seniorzy nabędą wiedzę nt. lokalnej tradycji i kultury poprzez wyjazdy do różnych miejsc związanych z tradycją i kulturą regionu. W trakcie projektu rozwinie się integracja uczestników z lokalną społecznością poprzez udział we wspólnej Wigilii sąsiedzkiej.
Udział w projekcie objętym grantem, a tym samym w zajęciach klubu seniora, jest bezpłatny.
Termin realizacji projektu: 1.05.2025 – 28.02.2026
Miejsce realizacji projektu: Świetlica Wiejska w Turze, ul. Brzozowa 2, 89-200 Szubin
Klub będzie usytuowany w miejscu dostępnym dla seniorów i przystosowanym do potrzeb oraz możliwości osób z niepełnosprawnościami, w szczególności ruchowymi. W sytuacji wystąpienia innych specjalnych potrzeb istnieje możliwość skorzystania z usług dostępowych takich jak np.: tłumacz języka migowego, asystent osoby z niepełnosprawnością, materiały szkoleniowe w formie dostępnej (np. elektronicznej z możliwością powiększenia druku lub odwrócenia kontrastu).
Zachęcamy do udziału w projekcie!
Kontakt:
Happy Frog Michał Raczyński
Świetlica Wiejska w Turze, ul. Brzozowa 2, 89-200 Szubin
Biuro czynne: 12.05, 14.05.2025 w godz. 16:00 – 17:00
adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
nr telefonu: 793 394 956
Pliki do pobrania:
1. Formularz rekrutacji uczestników.
Cel projektu: Aktywizacja i integracja społeczna osób starszych zamieszkujących na obszarze LSR.
Całkowita wartość projektu: 106 190,00 zł
Kwota grantu (dofinansowania projektu): 100 000,00 zł
Projekt objęty grantem „Aktywne Brzózki” został wybrany do realizacji przez Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk”, będące lokalną grupą działania dla obszaru powiatu nakielskiego, i jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027.
Efekty/rezultaty projektu:
- całkowita liczba osób objętych wsparciem – 13 os.;
- liczba osób starszych objętych wsparciem w klubach seniora, gospodarstwach opiekuńczych i Uniwersytetach Trzeciego Wieku – 13 os.;
- liczba osób, których sytuacja społeczna uległa poprawie po opuszczeniu programu – 8 os.;
- liczba objętych wsparciem klubów seniora, gospodarstw opiekuńczych i Uniwersytetów Trzeciego Wieku – 1 szt.
#FunduszeEuropejskie #KrajnaPałuki